ważka równoskrzydła

Wyższe temperatury mogą zaostrzyć zjawisko kanibalizmu wśród… ważek równoskrzydłych

Badania nad kwestią ocieplenia klimatu nie ustają i przynoszą coraz to nowe informacje, tym razem ze świata ważek równoskrzydłych. Jak pokazują ostatnie badania zespołu naukowców z Uniwersytetu w Toronto, ocieplenie klimatu może sprawić, że zjawisko kanibalizmu wśród ważek równoskrzydłych ulegnie zaostrzeniu.

Naturalnym środowiskiem życia ważek jest zbiornik wodny, na przykład staw. Ich larwy żyją w wodzie, natomiast dorosłe osobniki blisko niej. Zmiany temperatur mogą sprawić, że niektórym nimfom będzie groziło niebezpieczeństwo ze strony większych i bardziej wygłodniałych larw. Z powodu różnic w czasie inkubacji, larwy ważek różnią się od siebie rozmiarem. Jeżeli stawy są przepełnione – dostęp do żywności jest ograniczony. Powoduje to, że większe larwy zaczynają się żywić tymi mniejszymi. Większe temperatury nie wpływają na okres inkubacji larw, ale mają wpływ na tempo ich wzrostu.

ważka równoskrzydła źródło: pixabay

Badacze na potrzeby eksperymentu umieścili larwy różnych rozmiarów w dwóch środowiskach wodnych, różniących się od siebie znacznie temperaturą. W pierwszym wynosiła ona 18° Celsjusza, w drugim 24° Celsjusza. Larwy w cieplejszym środowisku uzyskały większe rozmiary ciała, wykazały większą aktywność oraz większe tendencje do kanibalizmu niż larwy ze środowiska chłodniejszego.

Źródło: link1

 

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.