Odkryto nowy gatunek dinozaura! Poznajcie Beibeilong sinensis – Smocze dziecko

Chociaż skamieniały embrionalny szkielet dinozaura odnaleziony został już w latach 80. XX wieku w Chinach, Beibeilong sinensis dopiero teraz został uznany za nowy gatunek dinozaura. Znany wcześniej jako Baby Louie, swoje imię otrzymał na cześć fotografa National Geographic Louie Psihoyos. Zrobione przez niego zdjęcie szkieletu Baby Louie w maju 1996 roku trafiło na okładkę tego magazynu.

Beibeilong sinensis był owiraptorozaurem, dwunożnym, tak zwanym ptasim dinozaurem. Dorosły osobnik mógł ważyć nawet 1100 kilogramów. W 2015 roku doktor Junchang Lü z Chińskiej Akademii Nauk Geologicznych w Pekinie wraz z innymi badaczami powrócił do miejsca w Chinach, gdzie odkryto skamieniałość. Zbadał jeszcze raz pozostałości Baby Louie: embrion wynosi 38 centymetrów mierzone od pyska do początku ogona i datuje się go na blisko 90 milionów lat.
Na ilustracji Beibeilong sinensis w czasie wysiadywania jaj źródło: https://www.sciencenews.org/article/baby-louie-dinosaur-identified-new-species?tgt=nr, Zhao Chuang

Opierając się na strukturze kości pyska dinozaura i jego innych cechach anatomicznych, zespół badaczy jednoznacznie stwierdził, że dinozaur jest nowym, nieznanym wcześniej gatunkiem. Otrzymał nazwę Beibeilong sinensis co z języka chińskiego można przetłumaczyć jako Smocze dziecko. Słowo beibei oznacza dziecko, a longsmoka.

 

I “Baby Louie” na okładce magazynu “National Geographic” źródło: https://www.gizmodo.com.au/2017/05/celebrated-baby-louie-fossil-identified-as-new-dinosaur-species/

 

Żródło: link1, link2

Leave a Reply

Your email address will not be published.