szympans fot. pixabay
szympans fot. pixabay

Nowe spojrzenie na gatunki szympansów

Szympansy zaliczane są, podobnie jak my, do człowiekowatych – rodziny ssaków naczelnych charakteryzujących się dużą inteligencją, dwunożną postawą oraz zdolnością do wytwarzania i używania narzędzi. Rodzina szympansów obejmuje dwa gatunki: szympansa zwyczajnego oraz szympansa karłowatego zwanego bonobo. Chociaż oba gatunki są do siebie bardzo podobne, bonobo jest mniejszy od swojego kuzyna, smuklejszy, a jego waga waha się między 25-45 kilogramów, a zwyczajnego od 40 do 65 kilogramów.

szympans fot.pixabay
szympans fot.pixabay

Te dwa gatunki szympansów oddzieliły się od siebie około 1.6 – 2 milionów lat temu. Jednak niedawno naukowcy odkryli odrobinę DNA bonobo w genomie szympansa zwyczajnego. Co w tym takiego niezwykłego? Do tej pory ślady DNA pozwalały stwierdzić, że ludzie mogli mieszać geny z Neandertalczykiem i Człowiekiem z Denisowej Jaskini, ale brakowało dowodów na takie samo zachowanie wśród najbliższych krewniaków człowieka. A jednak, szympansy zwyczajne i bonobo krzyżowały się ze między sobą i teoria ta znalazła odzwierciedlenie w badaniach naukowców.

Takie krzyżowanie się między sobą tych dwóch gatunków miało miejsce przynajmniej dwukrotnie, pierwsze około 550 000 – 200 000 tysięcy lat temu, drugie około 200 000 – 100 000 tysięcy lat temu. Wnioski takie wysunięto na podstawie analizy genomów 63 urodzonych na wolności szympansów zwyczajnych, dwóch szympansów zwyczajnych urodzonych w niewoli i 10 urodzonych na wolności bonobo.

Źródła: link1 link2 link3 link4 link5

Leave a Reply

Your email address will not be published.