Lama andyjska – najlepsze zwierzę pasterskie

Tak, dobrze przeczytaliście. Te urokliwe parzystokopytne ssaki zostały po raz pierwszy udomowione na terenie dzisiejszego Peru ponad 5 tysięcy lat temu i nadal można je licznie spotkać w wielu krajach Ameryki Południowej: w Boliwii czy w Argentynie. Coraz popularniejsza staje się ich hodowla również w Ameryce Północnej czy w Europie. Lama, chociaż kojarzy się głównie jako zwierzę juczne, to z powodzeniem wykorzystywana jest również jako zwierzę pasterskie.

Ta kuzynka wielbłąda może ważyć nawet do 250 kilogramów. Jednym z naturalnych wrogów lam są psowate co może tłumaczyć dlaczego ich zachowanie względem nich jest tak agresywane. Lamy z powodzeniem pilnują stad owiec przed drapieżnikami: wilkami czy kojotami. Według statystyk, po wprowadzeniu lamy jako opiekuna stada liczba utraconych owiec spadła z około 26 do 8. Jednak wielu w rolników stwierdza nawet całkowite zmniejszenie strat w stadach po wprowadzeniu lam.

Lama, jeśli wyczuje zagrożenie stara się ostrzec zwierzęta w stadzie, wydając przy tym specjalny, podobny do alarmu dźwięk. W przypadku realnego zagrożenia nie cofnie się przed kopnięciem przeciwnika i odseparowaniu go od stada. Dodatkowo, lama posiada kieł górnej szczęki wraz z przekształconym siekaczem – w obliczu zagrożenia stają się niekiedy śmiertelną bronią.

W Polsce zrobiło się ostatnio głośno o pewnej lamie imieniem Peryskop, który znany był mieszkańcom Wrocławia ze swojego ognistego temperamentu. Jeszcze niedawno pilnował stada owiec w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Swojec, należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Peryskop sprawdzał się nie tylko jako pies pasterski, ale w wolnym czasie gonił również ludzi uprawiających jogging. Pewnego dnia zabłąkał się nawet do kościoła 🙂 Lama-uciekinier trafił w końcu do wrocławskiego zoo.

Źródła: link1 link2 link3 link4

Leave a Reply

Your email address will not be published.