Dippy
Dippy

‘Dippy’ przechodzi na emeryturę

W 2015 roku władze Muzeum Historii Naturalnej w Londynie wywołały nie lada poruszenie ogłaszając, że szkielet ogromnego Diplodocusa carnegii witającego zwiedzających w głównym holu pozostanie tam jedynie do lata 2017 roku. Po tym czasie zostanie usunięty z Hintze Hall, a w jego miejsce pojawi się zwisający z sufitu szkielet samicy płetwala błękitnego, największego zwierzęcia w historii Ziemi.

Szkielet dinozaura, nazywany pieszczotliwie Dippy, przez lata wyrósł na symbol muzeum. Po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności w 1905 roku, a od 1979 roku jego stałym miejscem ekspozycji był hol główny Muzeum.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie – fot. Nauka unlimited

Zwolennicy usunięcia szkieletu dinozaura mają w zanadrzu niepodwarzalny fakt  – szkielet jest tak naprawdę jedynie gipsowym odlewem. A konkretnie jednym z 10 odlewów, które rozmieszczone są po muzeach na całym świecie.

Wracając do szkieletu wieloryba, jako ciekawostkę warto dodać, że władze Muzeum zapłaciły za niego 250 funtów w 1891 roku. W tym samym roku został on umieszczony w Muzeum. I jest to oryginalny szkielet, należący do żyjącego kiedyś zwierzęcia, a nie replika.

Źródła: http://londonist.com/2015/02/dippy, http://www.standard.co.uk/news/london/head-to-head-dippy-versus-the-whale-but-who-comes-out-on-top-10010322.html, http://www.nhm.ac.uk/discover/diplodocus-this-is-your-life.html, https://www.theguardian.com/science/animal-magic/2015/jan/29/dippy-diplodocus-retires-natural-history-museum, http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/11375088/Natural-History-Museum-dinosaur-Dippy-switched-for-blue-whale-skeleton.html

Leave a Reply

Your email address will not be published.