Samogłów fot. pixabay
Samogłów fot. pixabay

Co można znaleźć w rybie?

O tym co można znaleźć we wnętrzu ryby przekonali się ostatnio badacze z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. W mierzącym blisko trzy metry wysokości samogłowie, rybie rozdymkokształtnej z rodziny samogłowowatych, znaleźli fragment gazety Sydney Morning Herald pochodzący z 26 stycznia  1883 roku.

Samo znalezisko jest jeszcze ciekawsze gdy poznamy historię, która się za nim kryje.

Samogłów został znaleziony na mieliźnie 12 grudnia 1882 roku. Ryby tego gatunku rzadko można spotkać tak blisko brzegu, żerują głównie w głębinach i wynurzają się na powierzchnię głównie po to, aby ptaki takie jak mewy oczyściły ich skórę z pasożytów. Złapana ryba miała wagę 1166 kilogramów. Warto dodać, że samogłów jest znany dzisiaj jako jedna z najpłodniejszych ryb i potrafi jednorazowo złożyć 300 milionów jaj, które mają około 2 milimetry średnicy!

Fragment The Sydney Morning Herald pochodzący z 26 stycznia 1883 roku, znaleziony wewnątrz samogłowa. Zdjęcie: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie
Fragment The Sydney Morning Herald pochodzący z 26 stycznia 1883 roku, znaleziony wewnątrz samogłowa. Zdjęcie: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Ryba została wypatroszona i wysuszona, a następnie rozciągnięta na deskach i wypchana słomą. Jednak to jak gazeta Sydney Morning Herald znalazła się w jej wnętrzu może na zawsze pozostać tajemnicą. Dzień 26 stycznia, z którego pochodzi gazeta, jest świętem państwowym Australii, znanym powszechnie jako Australia Day. Upamiętnia założenie przez kapitana Arthura Phillipa pierwszej stałej osady w Australii – kolonii karnej przy Port Jackson, znanej dzisiaj jako Sydney. Australia Day jest dniem wolnym od pracy i świętuje się go od 1808 roku. Wydanie gazety, której kawałek znaleziono we wnętrzu ryby również było wyjątkowe ponieważ liczyło jedynie 10 stron.

Poza fragmentem gazety i słomą, wewnątrz ryby znaleziono kawałki desek i fotela wiklinowego.

W specjalnym wydaniu zostały zawarte informacje o przedłużeniu linii szybkiego tramwaju do wschodnich przedmieść miasta, hipotece przymusowej na rzecz kontrowersyjnej architektury miejskiej czy o debacie na temat finansowania szkół religijnych.

Źródło: link

Leave a Reply

Your email address will not be published.