Skąd się wziął emblemat igrzysk olimpijskich?

Igrzyska Olimpijskie 2016 zaczęły się kilka dobrych dni temu. Zwycięstwa, porażki, afery – tym żyją prawie wszystkie media w naszym kraju. Czy zastanowiło Was jednak kiedyś skąd na fladze olimpiskiej wziął się emblemat pięciu splecionych ze sobą kół o jednakowej średnicy?
Projektantem tego symbolu olimpijskiego był Francuz Pierre de Coubertin, pomysłodawca nowożytnych igrzysk olimpijskich. Inspiracją dla Francuza był emblemat Unii Francuskich Towarzystw Sportów Atletycznych, którego również był autorem. Pięć kół miało nawiązywać do pięciu kontynentów, z których pochodzić mieli zawodnicy. Było to w roku 1912, a po raz pierwszy flaga olimpijska z tym emblematem została zaprezentowana w 1914 roku w Paryżu z okazji dwudziestolecia międzynarodowego ruchu olimpijskiego.

emblemat_igrzyska_olimpijskie
fot. pixabay

Kolory zastosowane w emblemacie mają olbrzymie znaczenie. W kolejności od lewej strony są to: niebieski, czarny, czerwony w górnym rzędzie oraz żółty i zielony w dolnym rzędzie. Te barwy oraz białe tło flagi olimpijskiej możemy spotkać w większości flag świata i są symbolem jedności krajów pięciu kontynentów.
Warto dodać, że początkowo w emblemat wpisane było motto igrzysk: Citius Altius Fortius co oznacza Szybciej, wyżej, silniej oraz gałązka oliwna, którą wręczano w formie wieńców oliwnych zwycięzcom igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji. To łacińskie hasło zostało po raz pierwszy wypowiedziane przez Francuza Henri Didona, a następnie spopularyzowane również przez Pierre‘a de Coubertina. Do dzisiaj jest oficjalną dewizą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

olimpiada
photo by Matt Lee (usplash)

 

Źródło: M. Rotkiewicz, Symbole i Maskotki Olimpijskie, Polski Komitet Olimpijski, Warszawa 2012, link

Leave a Reply

Your email address will not be published.