Nagroda Nobla - medal
Nagroda Nobla - medal

Pokojowa Nagroda Nobla dla Prezydenta Kolumbii

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, fot. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/2016/santos_postcard.jpg
Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, fot. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/2016/santos_postcard.jpg

Decyzją Komitetu Noblowskiego, Pokojową Nagrodę Nobla w 2016 roku otrzymał Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos za wysiłki jakie włożył w zakońoczenie wojny domowej trawiącej jego kraj od 1964 roku. W trakcie jej trwania śmierć poniosło co najmniej 220 000 Kolumbijczyków, a przesiedlonych zostało 6 milionów ludzi. Nagrodę należy również pojmować jako hołd dla tych wszystkich mieszkańców Kolumbii, którzy przyczynili się do osiagnięcia pokoju pomimo niesamowitych trudności z jakimi borykali się na co dzień.

Z woli Prezydenta zostały w 2012 roku rozpoczęte negocjacje rządu z Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia (FARC) czyli organizacją partyzancką. W dniu 26 września 2016 roku Prezydent Juan Manuel Santos oraz dowódca FARC podpisali w Hawanie na Kubie porozumienie kończące wojnę domową.

Kilka godzin po ogłoszeniu komunikatu o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla, rząd Kolumbii wraz z FARC wydały oświadczenie, w którym zobowiązały się utrzymać “dwustronne i ostateczne” zawieszenie broni. Zobowiązali się również wnieść poprawki do porozumienia pokojowego, które ku zaskoczeniu wielu zostało odrzucone w ogólnokrajowym referendum.

Źródła: link1 link2 link3 link4

Leave a Reply

Your email address will not be published.