London Cabmen’s Shelter
London Cabmen’s Shelter

London Cabmen’s Shelter – relikt epoki wiktoriańskiej w nowoczesnej stolicy Wielkiej Brytanii

Miłośnicy historii dobrze wiedzą jak wiele do zaoferowania ma Londyn. Zbiory muzeów pokroju British Museum czy Muzeum Historii Naturalnej potrafią przyprawić o szybsze bicie serca, Buckingham Palace – od 1837 roku oficjalna rezydencja monarchów brytyjskich to obowiązkowy punkt każdej wycieczki, a twierdza Tower of London przez ponad 900 lat swojego istnienia widziała niejedną egzekucję i przetrwała niejedną wojnę. Historię Londynu można odkrywać również spacerując jego ulicami i natrafiając na miejsca takie jak London Cabmen’s Shelters.

Czym są London Cabmen’s Shelters? Na pierwszy rzut oka te zielone chatki nie wyróżniają się niczym szczególnym, może poza swoim charakterystycznym zielonym kolorem, na który są pomalowane. Ciekawa jest jednak historia jaka za nimi stoi. Pierwsza London Cabmen’s Shelters powstała bowiem w 1875 roku – ta drewniana wiata miała służyć za schronienie dorożkarzy, a poźniej taksówkarzy, których z roku na rok przybywało by w 1860 roku osiagnąć liczbę 4600! Mogli w nich zjeść, wypić oraz znaleźć schronienie przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Zgodnie z prawem nie mogli oni bowiem zostawić swojego powozu niepilnowanego przez nikogo i udać się na posiłek. Aby uchronić się przed kradzieżą musieli płacić komuś za opiekę nad pojazdem podczas gdy ich nie było w pobliżu.

W wielu “zielonych chatkach” były stoły, krzesła, książki i gazety. Hazard, przeklinanie oraz wszelkie dyskusje polityczne były surowo zabronione, ale ten ten ostatni zakaz był często ignorowany.

fot. http://www.cabbieblog.com/green-cab-shelters/
fot. http://www.cabbieblog.com/green-cab-shelters/

London Cabmen’s Shelters znajdowały się na drodze publicznej i nie mogły stwarzać niebezpieczeństwa dla innych pojazdów. Przyjęto zatem, że nie mogą być większe niż koń i wóz. To sprawiło, że uzyskały swój wyjątkowy i znany do dzisiaj wygląd: budowane na kształcie prostokąta, z zewnątrz przypominają urocze miniaturowe chatki pomalowane na zielono. W środku każdego takiego schronu był dawniej piec opalany drewnem. Wokół “chatek” widoczne są do dzisiaj barierki, przeznaczone do przywiązywania koni.

London Cabmen’s Shelters to dzisiaj miejsca, w których można kupić jedzenie i napoje na wynos, często w bardzo dobrych cenach.

Menu London Cabmen's Shelter w Embankment Place
Menu London Cabmen’s Shelter na Embankment Place fot. Nauka unlimited

Do naszych czasów ocalało jedynie 13 z 61 London Cabmen’s Shelters. Możecie je znaleźć na mapie poniżej.

Źródła: http://www.cabbieblog.com/green-cab-shelters/, http://londonist.com/2014/09/explore-londons-green-cabbie-shelters, http://www.urban75.org/london/cabmans-shelters.html, https://en.wikipedia.org/wiki/Cabmen’s_Shelter_Fund

Leave a Reply

Your email address will not be published.